Невдовзі територія навколо м. Радехова Львівської області може стати зоною екологічного лиха. Поблизу міста (2 км від його межі) розташована військова частина А-1642, на території якої зберігається більше трьох тисяч тонн окислювача ракетного палива "меланж". Внаслідок змін температури через запобіжні клапани відбувається природне випаровування "меланжу" і кількість таких викидів до атмосфери практично не контрольована. Окрім того, викликає занепокоєння стан ємностей, в яких зберігається "меланж”. Саме такої думки дотримуються депутати Радехівської міської ради, які днями вже вдруге надіслали лист до Президента України, Голови Верховної Ради, Прем’єр-міністра України та секретаря РНБО з проханням вжити невідкладних заходів з метою запобігання екологічному лиху.
"Територіальні громади міста Радехів та сусідніх сіл перебувають в зоні екологічної нестабільності та загрози, є під постійним впливом викиду шкідливих речовин в атмосферу, а у випадку витоку "меланжу" з резервуарів у ґрунт, територія міста та навколишніх сіл знаходитиметься під небезпекою техногенної катастрофи, масштаби якої не передбачувані", – йдеться у листі.
На сьогоднішній день існує українсько-польський проект утилізації меланжу. У 2005-2006 роках за результатами робочих зустрічей, переговорів та домовленостей між Міністерством оборони України, ДП МОУ "Укроборонлізинг" та Польською стороною, фахівцями Вроцлавського Політехнічного Інституту була розроблена технологія утилізації окислювача ракетного палива меланж в Україні на місцях його зберігання, спроектована і побудована мобільна установка.
Як зазначив секретар Радехівської міської ради, член УНП Зіновій Твердохліб, за допомогою мобільної установки у 2007 році було утилізовано лише 40 тонн меланжу. "5 листопада 2007 року Урядом Республіки Польща в рамках програми закордонної допомоги МЗС на 2007 рік було прийнято рішення щодо виділення фінансових коштів в розмірі 1 мільйона злотих на утилізацію 215 тонн меланжу в Україні. Польська сторона запевнила, що гроші вже переведені на рахунок Міністерства оборони України, проте департамент утилізації їх не одержав й до нині. Особисто я телефонував у Міністерство оборони, намагаючись вияснити, у чому справа. Мені відповіли, що даний процес важко розпочати, оскільки це не лише виробниче, але й політичне питання", – підкреслив пан Твердохліб.
За його словами, аварія може статися у будь-який час. Меланж – це концентрована технічна азотна кислота, яка повинна зберігатися в цистернах із нержавіючої сталі. У Радехові, на території військової частини А-1642, ця небезпечна речовина знаходиться у алюмінієвих цистернах, термін придатності яких вже давно себе вичерпав. Товщина їх стінок – 2-4 мм, а це не забезпечує гарантованого зберігання окислювача ракетного палива. "Частина резервуарів з меланжем знаходиться під землею, інша – на поверхні. У випадку зниження концентрації азотної кислоти хоча б до 70 відсотків починається реакція окислення, яка роз’їдає захисну плівку оксиду алюмінію. Тобто меланж кипить при температурі менше 70, а поверхня цистерн, які стоять під відкритим небом, влітку нагріваються саме до такої температури. Відтак, інтенсивно відбувається витік небезпечних речовин. Такого лиха не можна допустити, оскільки в частині навіть немає достатньої кількості резервуарів для заміни.
Щороку довкола міста випаровується більше чотирьох тонн шкідливих речовин. Насправді, це дуже багато, якщо врахувати, що процес відбувається постійно", – пояснив Зіновій Твердохліб.
Депутати Радехівської міської ради вже вдруге надіслали листи до вищих керівних органів держави з проханням попередити можливу катастрофу. Оскільки у відповідь на перший лист Міністерство оборони України надіслало експертну комісію, яка, відвідавши військову частину А-1642, запевнила, що жодної небезпеки немає. За словами секретаря міської ради, усі були шоковані такими висновками, адже захворюваність населення та інші очевидні факти запевняють у зворотному. "З огляду на це, – підкреслив Зіновій Твердохліб, – стає очевидним, що Кабінет Міністрів чи Міністерство оборони України свідомо гальмують процес утилізації меланжу. Коли постало питання про вивіз 40 тонн переробленого продукту в Польщу, Кабінет Міністрів України чомусь направив лист-погодження з проханням прийняти 215 тонн меланжу. Звісно, що відповідно до такого документу, польська сторона відмовила, оскільки згідно із Базельською міжнародною конвенцією, неперероблений меланж не можна ввозити на територію Європейського Союзу через його небезпечність. Поляки були готові вивезти з України продукт переробки, а не сам меланж. Але наші чиновники все дуже вміло "закрутили", то ж "віз і нині там".
Населення Радехова та навколишніх сіл починає бити на сполох. Люди вимагають утилізувати окислювач ракетного палива та позбутися його. Відтак голова Радехівської міської ради Василь Кутенський запевнив громадськість, що спеціальна депутатська комісія не випустить цю ситуацію з-під контролю. Зіновій Твердохліб зазначив, що депутатські фракції усіх політичних сил, представлені у Радехівській міській раді, подали заявку в міськвиконком про те, що в разі неприйняття відповідних мір безпеки, у місті відбудеться мітинг, а можливо й акт громадянської непокори. Поки що міськвиконком ще не розглядав це питання.
"Ми просимо вище керівництво держави надати дозвіл на первинну утилізацію 215 тонн меланжу, на переробку якого польська сторона перерахувала 1 мільйон злотих, і дозволити вивіз продукту первинної утилізації за межі України.
Буде дуже прикро дивитися в очі жителям міста, дітям та пенсіонерам, якщо роботи по ліквідації меланжу розпочнуться після виникнення надзвичайної ситуації, котрі вже мали місце в Україні неодноразово. Останній факт – фосфорна аварія в Ожидові, від якої постраждав і наш район”, – резюмував Зіновій Твердохліб.