Людмила Складанюк. 09.04.2008 У той час, як в інших містах тільки задумуються про необхідність написання Стратегічного плану розвитку, депутати Радехова на останній сесії міської ради такий план вже затвердили і розпочали активно працювати над втіленням основних його положень в життя. Зі слів секретаря Радехівської міської ради, члена УНП Зеновія Твердохліба, перші результати роботи стануть відчутними для мешканців міста вже через рік, і вони зможуть дати об'єктивну оцінку діяльності чиновників. "Щоправда, про окремі напрацювання можна говорити вже й сьогодні... Так, практично введено в дію нове сміттєзвалище, до чого чимало зусиль доклали не тільки депутати, а й безпосередньо міський голова Радехова Василь Кутенський, який йшов на цю посаду від УНП. А ще - облаштували в міському парку дитячий майданчик, відремонтували багато вулиць, досягнули певних зрушень щодо утилізації меланжу", - розповідає п. Твердохліб. Про це та інше ведемо розмову далі.
- Зіновіє Івановичу, поза сумнівом, Стратегічний план розвитку є надзвичайно важливим і перспективним у вирішенні багатьох питань. Маючи прописані в такий спосіб конкретні пропозиції, з'являється можливість залучати кошти не тільки міського, а й районного та обласного бюджетів. Цікаво знати, які програми отримали "зелене світло"? - На відміну від звичайного плану соціально-стратегічного розвитку міста, який щороку готується при формуванні бюджету, головною особливістю підходу, який покладено в розробку даної стратегії, є його спрямованість на людину, на задоволення її потреб, інтересів, на далекоглядний розвиток громади в цілому. Зокрема, передбачено виділення коштів на дев'ять програм, що стосуються освітлення, озеленення, ремонту доріг, впорядкування кладовищ міста, а також рекультивації старого сміттєзвалища.
До речі, паралельно проекти рекультивації старого сміттєзвалища ми подали в європейські організації для участі в конкурсі. Маємо мрію побудувати мінізавод, на базі якого зі сміття, що неефективно використовується й забруднює територію, негативно позначається на екології, можна було б отримувати енергію.
- Чи було враховано при формуванні Стратегічного плану розвитку думку пересічних мешканців міста? - Міська рада розповсюдила серед жителів Радехова дві тисячі анкет із запитаннями, з яких половину отримано назад. Для обговорення пропонувалося кілька запитань, і по кожній відповіді експерти провели аналіз. Виявилося, що 70% людей негативно ставляться до стану доріг і до роботи правоохоронних органів. Серед сфер, де першочергово потрібно проводити реформи, визначено інженерні мережі, водопровід, каналізацію, реконструкцію сміттєзвалища. До безпосереднього формування програми ми залучили спеціалістів різних сфер.
Питання Стратегічного плану ще обговорюватимуть на громадських слуханнях, а десь до кінця цього року, думаю, ми видамо брошуру Стратегічного плану розвитку міста Радехова на 2007-2016 роки, аби кожен пересічний громадянин міста знав, що планується зробити і хто за це несе відповідальність та зміг проконтролювати стан виконання цих робіт. Крім того, виконання плану постійно аналізуватимуть на сесіях міської ради, при звітах міського голови.
Попередньо шляхом подібного опитування ми чітко сформували концепцію бачення Радехова його мешканцями. Суть її проста і зводиться до одного речення: "Радехів має бути мальовничим, екологічночистим містом, з розвинутою інфраструктурою і промисловістю".
- Зараз чимало дискутують з приводу шляхів реконструкції єдиного в Радехові міського парку. Яку позицію відстоюєте Ви? - Наш парк, створений ще в першій половині 19 століття одним із найбагатших магнатів, намісником цісаря в Галичині графом Бадені, є пам'яткою не одного покоління. Старожителі міста, люди середнього віку пам'ятають про те, як у парку в свій час було гарно... Там і до нині є дерева, які, простоявши понад століття, ще вистоять, мінімум, 50 років, нам лишень потрібно докласти до цього максимум зусиль. Адже вони мають історичну цінність, навіть більш архітектурну, ніж природно-ландшафтну — чого тільки варта липова алея, засаджена в центрі парку.
Тому нехтувати питанням відродження парку не можна. Міська рада не думає зрізувати дерева у парку, хоча є сторона, яка настирливо пропонує вирізати старі насадження. Я належу до комісії, яка розробила програму відновлення парку шляхом оздоровлення дерев, чищення аварійно-небезпечного гілля і того, що уражено омелою.
Принагідно скажу, що в цьому парку ми облаштували дитячий майданчик - архітектор Радехова М. Драбчук подала проект і він потрапив до числа тих 600 майданчиків, що були виготовлені в Україні за кошти фонду Кличків. Багато людей скептично говорили, що майданчик довго не простоїть, а він й по нині там, і дітки з того користають.
- Знаю, що Ви мрієте висадити ще один унікальний парк... - Власне, на останній сесії міської ради мені виділили в приватну власність 24 сотих землі – в межах міста, на піщаниках, де люди зреклися городів. Справді, у мене вже давно зародилася мрія посадити парк, всередині якого були б традиційні українські культури кущів і дерев, такі, як калина, липа. Також хочу розвести й інші цікаві культури, які ростуть в нашій державі, різноманітні види рідкісних дерев. На сьогоднішній день на весь Радехівський район залишився один-єдиний бук, посаджений графом Бадені близько сто років тому. Це старе дерево скоро може зникнути, а вже зараз мало-хто знає, що таке насінина бука. Очевидно, у вирощеного мною парку буде спеціальна форма висадки. Я бачу її у формі тризуба.
- У Радехові з часів Бадені залишився не тільки парк, а й інші цінні історико-архітектурні пам'ятки. Разом із тим, це чи не єдине місто, багата історична спадщина якого не охороняється законом. Чи турбує це питання депутатів міської ради? - Так, до нині в місті збереглися будівлі, які спорудив Бадені зі своїм сином, в тому числі сучасна будівля земельного відділу і будинок творчості молоді, оригінальна паркова кам'яна стіна з вежею, станція "Львів-Стоянів", покриття доріг бруківкою, підземні ходи 18 ст., які ще чекають своїх дослідників. Щоб все це підтримати належним чином на державному рівні, депутатська комісія з питань культури, для початку, підготувала і винесла на затвердження сесії перелік пам’яток архітектури, які підлягають охороні.
- Серед пріоритетних завдань Стратегічного плану розвитку - питання утилізації меланжу з території військової частини поблизу Радехова. Що гальмує процес ліквідаці ї токсичної хімічної речовини, яка в будь-який момент може спричинити до екологічної катастрофи, і які перспективи розв'язання цієї проблеми вже найближчим часом? - Торік Радехівська міська рада видала всі необхідні дозволи для розміщення спеціальної мобільної установки, переданої польською стороною, для здійснення процесу утилізації меланжу. Тоді ж за участі на той час Міністра оборони України Анатолія Гриценка було проведено пробну переробку чотирьох тонн меланжу, згодом утилізували ще 40 тонн. Польська сторона провела оплату за переробку і вивезення за межі нашої держави 215 тонн меланжу. Наразі ці кошти затрималися в Міністерстві оборони України і роботу установки призупинено.
У лютому цього року наша міська рада подала повторне письмове звернення на ім'я Прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко та Міністра оборони України Юрія Єханурова. І вже є зрушення в цьому напрямку – в департаменті утилізації боєприпасів Міністерства оборони мене запевнили, що впродовж трьох тижнів буде знову проводитися робота по утилізації меланжу. Про це поінформований Кабінет Міністрів України, Міністерство оборони, Міністерство екології. Нині практично всі займаються питанням утилізації 3 240 тонн меланжу, що ще залишилися в м. Радехові.
Зазначу, що ми, своєю чергою, створили спеціальну комісію, до якої ввійшли депутати і фахівці різних галузей, котрі постійно контролюють процес зберігання меланжу у військовій частині.
Джерело: http://www.unp-lviv.com.ua/news.php?readmore=58&y=2009&m=5 |