Cьогодні, 19 липня, розпочинається перший етап реалізації додаткової угоди проекту ОБСЄ-Україна стосовно утилізації запасів меланжу (компонента рідкого ракетного палива) з військової частини А1642 (м. Радехів), що на Львівщині. Відповідно до планів Міністерства оборони України, прибуття спеціальних вагонів із Росії та завантаження першої партії меланжу очікується 21-22 липня.Про це повідомив Михайло Гриневич із Західного регіонального медіа-центру МО України.
Вивіз окислювача ракетного палива із Львівщини став можливим завдяки підписанню додаткової угоди проектуОБСЄ-Україна стосовно утилізації запасів меланжу (компонента рідкого ракетного палива). Відповідно до цього міжнародного контракту, до кінця поточного року планується утилізувати 2 тисячі 900 тонн меланжу, що зберігається у Радехові. Нагадаємо, що протягом 2009-2010 років із військових складів зберігання на Вінниччині та Івано-Франківщині вже вивезено до Росії 2 тисячі 740 тоннракетного палива, яке буде утилізовано у продукти суто цивільного призначення.
За словами командира військової частини у Радехові, де розміщений відділ зберігання ракетного палива, підполковника Олександра Ятлука, завантаження перших 400 тонн меланжу до 8 спеціальних вагонів буде здійснено силами підпорядкованого штатного підрозділу. Із особовим складом, який залучатиметься до перекачування меланжу від цистерн до залізничних вагонів, під керівництвом заступника командувача Західного оперативного командування генерал-майора Сергія Ніколаєва будуть проведені додаткові тактико-стройові заняття та доведено заходи безпеки під час виконання робіт із меланжем. Сьогодні до Радехова прибудуть представники ОБСЄ, Російської Федерації, Міністерства оброни України, Західного оперативного командування Сухопутних військ Збройних Сил України, Львівської обласної держадміністрації, місцевих органів влади та громадських організацій.
Для журналістів у міському будинку культури буде проведено прес-конференцію щодо подальшої реалізації додаткової угоди проекту та організовано перегляд презентованого ОБСЄ фільму про необхідність усунення гострої загрози, яку становить меланж як токсична речовина для безпеки людей та середовища.
Представники місцевих органів влади та громадських організацій району досить схвально поставились до дій ОБСЄ та Міністерства оборони України реалізації проекту. Зокрема, голова Радехівської міської ради Василь Кутенський наголосив на тому, що держава нарешті дослухалась до вимог місцевих громадян якнайшвидше позбавити їх сусідства із небезпечним хімікатом, яким є окислювач палива для ракет середньої та малої дальності меланж. Міська влада готова активно співпрацювати із Міноборони України та ОБСЄ до повного вивезення меланжу з військової частини, що знаходиться всього у 3 кілометрах від райцентру. За його словами, що ситуація зі зберіганням цієї високотоксичної речовини, що знаходитьсяв наземних резервуарах у відділі зберігання ще із 60-х років минулого століття, є критичною. Термін використання резервуарів, виготовлених зі сплаву алюмінію, спливає вже наступного року. Тому ніхто сьогодні не може гарантувати надійного збереження рідинних компонентів небезпечного окислювача. До того ж, Радехів знаходиться на головному європейському вододілі, води якого течуть аж до Чорного та Балтійського морів. Тут величезні запаси підземних вод. Надзвичайна ситуація у місці зберігання окислювача ракетного палива могла б наробити чимало лиха у регіоні на десятки років.
Довідка:
У спадщину від Радянського Союзу Збройним Силам України залишилося майже 16,7 тисяч тон надлишкових та некондиційних компонентів ракетного палива (КРП), з яких більшість складають меланжі. Меланж – це багатокомпонентна суміш азотної кислоти, окисів азоту та інгібіторів корозії. Летюча, агресивна, високотоксична та гігроскопічна рідина, що застосовується як окислювач ракетного пального у рідинно-паливних ракетних двигунах. Окислювачі на основі азотної кислоти не горять та не вибухають, але вони викликають самозаймання деяких горючих матеріалів, у тому числі ракетного пального. Наразі в Україні нараховується ще чотири склади, де зберігається понад 13 тонн компонентів рідкого ракетного палива, яке також підлягає утилізації.